Vishay/Dale RWR84S4640FRS73
RWR84S4640FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4640FRS73
Brief Description
RES 464 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4640FRS73.pdf
Availability of RWR84S4640FRS73
QUANTITY
RWR84S4640FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4640FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S4640FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4640FRS73
Related LinksRWR84S4, RWR84S4640FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4640FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S4640FRS73
IC CTRLR HOT SWAP POS HV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
OSC VCXO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
VARISTOR 495V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 44POS GOLD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf