Vishay/Dale RWR84S4990DPRSL
RWR84S4990DPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4990DPRSL
Brief Description
RES 499 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4990DPRSL.pdf
Availability of RWR84S4990DPRSL
QUANTITY
RWR84S4990DPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4990DPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S4990DPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4990DPRSL
Related LinksRWR84S4, RWR84S4990DPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4990DPRSL Details Description
Related parts for RWR84S4990DPRSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 15POS datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCVR 16SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLTOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 47MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf