Vishay/Dale RWR84S4990DPS73
RWR84S4990DPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4990DPS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4990DPS73.pdf
Availability of RWR84S4990DPS73
QUANTITY
RWR84S4990DPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4990DPS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S4990DPS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4990DPS73
Related LinksRWR84S4, RWR84S4990DPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4990DPS73 Details Description
Related parts for RWR84S4990DPS73
RES SMD 9.31KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWAB 3" FOAM TIP 100/PKG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 5V SERIAL 10-UMAX datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR PWM UVLO 8VSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 105A D2PAK-7 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18F OLIVE datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf