Vishay/Dale RWR84S4R00BRB12
RWR84S4R00BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4R00BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4R00BRB12.pdf
Availability of RWR84S4R00BRB12
QUANTITY
RWR84S4R00BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4R00BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S4R00BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4R00BRB12
Related LinksRWR84S4, RWR84S4R00BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4R00BRB12 Details Description
Related parts for RWR84S4R00BRB12
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH KNOB RND 3POS DPDT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 12AWG CRIMP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf