Vishay/Dale RWR84S4R42FRBSL
RWR84S4R42FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4R42FRBSL
Brief Description
RES 4.42 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4R42FRBSL.pdf
Availability of RWR84S4R42FRBSL
QUANTITY
RWR84S4R42FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4R42FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S4R42FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4R42FRBSL
Related LinksRWR84S4, RWR84S4R42FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4R42FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S4R42FRBSL
CAP CER 24PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
OSC XO 101.2656MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
SCR 400V 40A LOW TQ TO263 datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE LI-ION 2CELL 9UCSP datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf