Vishay/Dale RWR84S4R75FSS73
RWR84S4R75FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4R75FSS73
Brief Description
RES 4.75 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4R75FSS73.pdf
Availability of RWR84S4R75FSS73
QUANTITY
RWR84S4R75FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4R75FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S4R75FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4R75FSS73
Related LinksRWR84S4, RWR84S4R75FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4R75FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S4R75FSS73
BOX ALUM BLACK 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY DC CUR SENS 24VDC CHAS MT datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY SPI 1.7% SMD datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 5.5MM 6.14" datasheet.pdf