Vishay/Dale RWR84S5101BPB12
RWR84S5101BPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S5101BPB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1K OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S5101BPB12.pdf
Availability of RWR84S5101BPB12
QUANTITY
RWR84S5101BPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S5101BPB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S5101BPB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S5101BPB12
Related LinksRWR84S5, RWR84S5101BPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S5101BPB12 Details Description
Related parts for RWR84S5101BPB12
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8TSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 2A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 630V X7T 2220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf