Vishay/Dale RWR84S5111FRS73
RWR84S5111FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S5111FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S5111FRS73.pdf
Availability of RWR84S5111FRS73
QUANTITY
RWR84S5111FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S5111FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S5111FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S5111FRS73
Related LinksRWR84S5, RWR84S5111FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S5111FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S5111FRS73
IC VREF SERIES 10V SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR V2551 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 2.61M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MCU ARM 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 9CKT .093 datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
2.5 B/IN CONN. HSG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf