Vishay/Dale RWR84S51R5FRBSL
RWR84S51R5FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S51R5FRBSL
Brief Description
RES 51.5 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S51R5FRBSL.pdf
Availability of RWR84S51R5FRBSL
QUANTITY
RWR84S51R5FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S51R5FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S51R5FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.5
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S51R5FRBSL
Related LinksRWR84S5, RWR84S51R5FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S51R5FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S51R5FRBSL
CAP ALUM 13000UF 30V SCREW datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.51A 88 MOHM datasheet.pdf
Connector Plug USB - mini B 2.0 5 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT SER 5WLCSP datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf