Vishay/Dale RWR84S5231FSB12
RWR84S5231FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S5231FSB12
Brief Description
RES 5.23K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S5231FSB12.pdf
Availability of RWR84S5231FSB12
QUANTITY
RWR84S5231FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S5231FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S5231FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S5231FSB12
Related LinksRWR84S5, RWR84S5231FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S5231FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S5231FSB12
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SLEEVE EXP FR BLK 0.25"(6.4MM) datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 133MHZ 208QFP datasheet.pdf
LED SM4 300LM WM WHT 2725K 1X4 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM datasheet.pdf
IC RLDRAM 576MBIT 2.5NS UBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 3A datasheet.pdf