Vishay/Dale RWR84S5231FSBSL
RWR84S5231FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S5231FSBSL
Brief Description
RES 5.23K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S5231FSBSL.pdf
Availability of RWR84S5231FSBSL
QUANTITY
RWR84S5231FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S5231FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S5231FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S5231FSBSL
Related LinksRWR84S5, RWR84S5231FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S5231FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S5231FSBSL
TRANS PNP 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V GREEN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 102 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 10W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
SR BTS PC 10 ASY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 18A datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
Low Cost, 300 MHz Rail-to-Rail Amplifiers IC datasheet.pdf