Vishay/Dale RWR84S5231FSRSL
RWR84S5231FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S5231FSRSL
Brief Description
RES 5.23K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S5231FSRSL.pdf
Availability of RWR84S5231FSRSL
QUANTITY
RWR84S5231FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S5231FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S5231FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S5231FSRSL
Related LinksRWR84S5, RWR84S5231FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S5231FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S5231FSRSL
JUMPER-H2728TR/C2065R/X 4" datasheet.pdf
DSUB CABL-AMN25K/ AE25G / AMN25K datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 110PS .050" SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SBR 30V 1A SOT563 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf