Vishay/Dale RWR84S5361FRBSL
RWR84S5361FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S5361FRBSL
Brief Description
RES 5.36K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S5361FRBSL.pdf
Availability of RWR84S5361FRBSL
QUANTITY
RWR84S5361FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S5361FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S5361FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S5361FRBSL
Related LinksRWR84S5, RWR84S5361FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S5361FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S5361FRBSL
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 15MA 1.25 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY/TEMP I2C 4% SIP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS PNL MNT PIN datasheet.pdf