Vishay/Dale RWR84S5491FSB12
RWR84S5491FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S5491FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S5491FSB12.pdf
Availability of RWR84S5491FSB12
QUANTITY
RWR84S5491FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S5491FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S5491FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S5491FSB12
Related LinksRWR84S5, RWR84S5491FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S5491FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S5491FSB12
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT 2.5MM TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
22+22 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 1.7A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 62 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS .156" datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf