Vishay/Dale RWR84S5R11FSB12
RWR84S5R11FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S5R11FSB12
Brief Description
RES 5.11 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S5R11FSB12.pdf
Availability of RWR84S5R11FSB12
QUANTITY
RWR84S5R11FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S5R11FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S5R11FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S5R11FSB12
Related LinksRWR84S5, RWR84S5R11FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S5R11FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S5R11FSB12
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 750V 12A ISOWATT218FX datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 280W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf