Vishay/Dale RWR84S6340FRRSL
RWR84S6340FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S6340FRRSL
Brief Description
RES 634 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S6340FRRSL.pdf
Availability of RWR84S6340FRRSL
QUANTITY
RWR84S6340FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S6340FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S6340FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S6340FRRSL
Related LinksRWR84S6, RWR84S6340FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S6340FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S6340FRRSL
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
BATT PK 10.5V AASIZE ALKALINE datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
POWER ELEMENT BUSH 2ROW M4 8PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC SYNC BUCK NEXFET 12SON datasheet.pdf
OSC MEMS 24.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf