Vishay/Dale RWR84S6651FRS73
RWR84S6651FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S6651FRS73
Brief Description
RES 6.65K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S6651FRS73.pdf
Availability of RWR84S6651FRS73
QUANTITY
RWR84S6651FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S6651FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S6651FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S6651FRS73
Related LinksRWR84S6, RWR84S6651FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S6651FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S6651FRS73
IC REG LDO 3.8V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 1000CPR 1/4" datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AIR THERMO SNSR - PART SNSR AD datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER/DVR SCHM TRIG 20TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf