Vishay/Dale RWR84S69R8FSRSL
RWR84S69R8FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S69R8FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 69.8 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S69R8FSRSL.pdf
Availability of RWR84S69R8FSRSL
QUANTITY
RWR84S69R8FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S69R8FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S69R8FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S69R8FSRSL
Related LinksRWR84S6, RWR84S69R8FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S69R8FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S69R8FSRSL
CONN HEADER 4POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 40MSPS 80HTQFP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
RACK STEEL 10X30X30 GRY datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf