Vishay/Dale RWR84S6R65FSS73
RWR84S6R65FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S6R65FSS73
Brief Description
RES 6.65 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S6R65FSS73.pdf
Availability of RWR84S6R65FSS73
QUANTITY
RWR84S6R65FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S6R65FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S6R65FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S6R65FSS73
Related LinksRWR84S6, RWR84S6R65FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S6R65FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S6R65FSS73
IC OPAMP INSTR 37KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 19COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDTX2 15A 125V datasheet.pdf