Vishay/Dale RWR84S7500FRB12
RWR84S7500FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S7500FRB12
Brief Description
RES 750 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S7500FRB12.pdf
Availability of RWR84S7500FRB12
QUANTITY
RWR84S7500FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S7500FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S7500FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S7500FRB12
Related LinksRWR84S7, RWR84S7500FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S7500FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S7500FRB12
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 22 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SC70JW-8 datasheet.pdf
GROMMET 0.125" PVC BLACK datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS 1.0MM R/A T/H datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 25ppm 6pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf