Vishay/Dale RWR84S75R0FSBSL
RWR84S75R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S75R0FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S75R0FSBSL.pdf
Availability of RWR84S75R0FSBSL
QUANTITY
RWR84S75R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S75R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S75R0FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S75R0FSBSL
Related LinksRWR84S7, RWR84S75R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S75R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S75R0FSBSL
IC COUNTER/DIVIDER 12STAGE 16DIP datasheet.pdf
IC SENSING CIRCUIT UV 5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.90 OHM 7W 10% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 600W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 191K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 250MA 1.5 OHM datasheet.pdf