Vishay/Dale RWR84S7R30FSRSL
RWR84S7R30FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S7R30FSRSL
Brief Description
RES 7.3 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S7R30FSRSL.pdf
Availability of RWR84S7R30FSRSL
QUANTITY
RWR84S7R30FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S7R30FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S7R30FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.3
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S7R30FSRSL
Related LinksRWR84S7, RWR84S7R30FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S7R30FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S7R30FSRSL
TERM SOLDER TURRET .104" .082"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
BANANA PLUG TO PIN TIP BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T STEEL LUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf