Vishay/Dale RWR84S8251FRB12
RWR84S8251FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S8251FRB12
Brief Description
RES 8.25K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S8251FRB12.pdf
Availability of RWR84S8251FRB12
QUANTITY
RWR84S8251FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S8251FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S8251FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S8251FRB12
Related LinksRWR84S8, RWR84S8251FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S8251FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S8251FRB12
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-DFN datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 24MH 250MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
06 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 120 OHM 10SRT datasheet.pdf