Vishay/Dale RWR84S8251FSBSL
RWR84S8251FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S8251FSBSL
Brief Description
RES 8.25K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S8251FSBSL.pdf
Availability of RWR84S8251FSBSL
QUANTITY
RWR84S8251FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S8251FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S8251FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S8251FSBSL
Related LinksRWR84S8, RWR84S8251FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S8251FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S8251FSBSL
CAP ARRAY 100PF 50V NP0 0504 datasheet.pdf
CONN CHAMP 50 POS PLUG RT/ANG datasheet.pdf
PANEL ALUMINUM 19" WHITE TEXTURE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
VARISTOR 162V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
MODULE EZLINK F930/4431 LOW BAND datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 10V JB 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO204AL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CHIP ANTENNA 169MHZ datasheet.pdf