Vishay/Dale RWR84S8451FSBSL
RWR84S8451FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S8451FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.45K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S8451FSBSL.pdf
Availability of RWR84S8451FSBSL
QUANTITY
RWR84S8451FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S8451FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S8451FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S8451FSBSL
Related LinksRWR84S8, RWR84S8451FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S8451FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S8451FSBSL
CONN HEADER 3POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
RELAY SOCKET 24VDC 8PIN OCTAL datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PP FO CAB-ASSY-80M-1XPP LC DUPLE datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf