Vishay/Dale RWR84S88R7FRB12
RWR84S88R7FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S88R7FRB12
Brief Description
RES 88.7 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S88R7FRB12.pdf
Availability of RWR84S88R7FRB12
QUANTITY
RWR84S88R7FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S88R7FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S88R7FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S88R7FRB12
Related LinksRWR84S8, RWR84S88R7FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S88R7FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S88R7FRB12
PIN RECPT .032/.046 DIA 0316 SER datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015G/H1507TR 5" datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IBUTTON HALO PINK 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SPI/SRL 1M 8SOT-23 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
D4SL-3JDG-D datasheet.pdf
78P F HD CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf