Vishay/Dale RWR84SR100FRRSL
RWR84SR100FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR100FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR100FRRSL.pdf
Availability of RWR84SR100FRRSL
QUANTITY
RWR84SR100FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR100FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR100FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR100FRRSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR100FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR100FRRSL Details Description
Related parts for RWR84SR100FRRSL
MOSFET N-CH 30V 23A I-PAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 18A TO-220AB datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 180POS .050" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1.2W 2512 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 108POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf