Vishay/Dale RWR84SR100FSS73
RWR84SR100FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR100FSS73
Brief Description
RES 0.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR100FSS73.pdf
Availability of RWR84SR100FSS73
QUANTITY
RWR84SR100FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR100FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84SR100FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR100FSS73
Related LinksRWR84SR, RWR84SR100FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR100FSS73 Details Description
Related parts for RWR84SR100FSS73
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 14POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
29 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V C0G 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1A 308 MOHM SMD datasheet.pdf