Vishay/Dale RWR84SR115FRBSL
RWR84SR115FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR115FRBSL
Brief Description
RES 0.115 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR115FRBSL.pdf
Availability of RWR84SR115FRBSL
QUANTITY
RWR84SR115FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR115FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR115FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.115
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR115FRBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR115FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR115FRBSL Details Description
Related parts for RWR84SR115FRBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 210POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
ETH CONN SYSTEM RJ45 IP68 6" datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 8MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
MOTOR STARTER 24VDC 2A datasheet.pdf