Vishay/Dale RWR84SR150DRBSL
RWR84SR150DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR150DRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.15 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR150DRBSL.pdf
Availability of RWR84SR150DRBSL
QUANTITY
RWR84SR150DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR150DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR150DRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR150DRBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR150DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR150DRBSL Details Description
Related parts for RWR84SR150DRBSL
CONN HEADER RTANG 16POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CIRC PROT SIGNAL-LINE 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 15V 20MA SC-79 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 18.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 85-95DB PNL MNT datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
MINIFIT HCS M TERM CRP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf