Vishay/Dale RWR84SR150FRBSL
RWR84SR150FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR150FRBSL
Brief Description
RES 0.15 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR150FRBSL.pdf
Availability of RWR84SR150FRBSL
QUANTITY
RWR84SR150FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR150FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR150FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR150FRBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR150FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR150FRBSL Details Description
Related parts for RWR84SR150FRBSL
RC NETWORK 22 OHM/22PF 5% SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 1A TO220AB datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-VQFN datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 6.3V X5R 0504 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 850 OHM SMD datasheet.pdf
RN 0805 47K 0.1% 10PPM CUT LENGT datasheet.pdf