Vishay/Dale RWR84SR205FSBSL
RWR84SR205FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR205FSBSL
Brief Description
RES 0.205 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR205FSBSL.pdf
Availability of RWR84SR205FSBSL
QUANTITY
RWR84SR205FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR205FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR205FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.205
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR205FSBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR205FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR205FSBSL Details Description
Related parts for RWR84SR205FSBSL
IC UP COUNTER DUAL BINARY 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 120A D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 8.5V 0.4A TO263-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
200W 240V G5 SERIES SRV DRV datasheet.pdf
RS PLC RO W/F L M 1771-OW16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .050 THRUHL datasheet.pdf