Vishay/Dale RWR84SR232FSS73
RWR84SR232FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR232FSS73
Brief Description
RES 0.232 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR232FSS73.pdf
Availability of RWR84SR232FSS73
QUANTITY
RWR84SR232FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR232FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84SR232FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.232
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR232FSS73
Related LinksRWR84SR, RWR84SR232FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR232FSS73 Details Description
Related parts for RWR84SR232FSS73
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 60 POS .256 SMD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS OCTAL FET 20-TVSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf