Vishay/Dale RWR84SR240DRB12
RWR84SR240DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR240DRB12
Brief Description
RES 0.24 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR240DRB12.pdf
Availability of RWR84SR240DRB12
QUANTITY
RWR84SR240DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR240DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84SR240DRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR240DRB12
Related LinksRWR84SR, RWR84SR240DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR240DRB12 Details Description
Related parts for RWR84SR240DRB12
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.91"L X 3.15"W datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf