Vishay/Dale RWR84SR249FPS73
RWR84SR249FPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR249FPS73
Brief Description
RES 0.249 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR249FPS73.pdf
Availability of RWR84SR249FPS73
QUANTITY
RWR84SR249FPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR249FPS73
Internal Part NumberEIS-RWR84SR249FPS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)