Vishay/Dale RWR84SR249FRB12
RWR84SR249FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR249FRB12
Brief Description
RES 0.249 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR249FRB12.pdf
Availability of RWR84SR249FRB12
QUANTITY
RWR84SR249FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR249FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84SR249FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR249FRB12
Related LinksRWR84SR, RWR84SR249FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR249FRB12 Details Description
Related parts for RWR84SR249FRB12
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
TEST BRD FOR PWR SUPPLY 6U ONLY datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD W/AMP 28-PLCC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPLING 3V 28PLCC datasheet.pdf
GASKET FOR 1590Z SERIES datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.94"L X 3.94"W datasheet.pdf
RES 450.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
ACCY CONTAC S3 5400 SN/D (SPM) datasheet.pdf
CAP TRIM 5-30PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf
VARISTOR 108V 3KA DISC 10MM datasheet.pdf