Vishay/Dale RWR84SR261FMS73
RWR84SR261FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR261FMS73
Brief Description
RES 0.261 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR261FMS73.pdf
Availability of RWR84SR261FMS73
QUANTITY
RWR84SR261FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR261FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR84SR261FMS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.261
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR261FMS73
Related LinksRWR84SR, RWR84SR261FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR261FMS73 Details Description
Related parts for RWR84SR261FMS73
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL EXPERIMENT KS8993M datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SCREW PLUG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
LED XBD NEU WHT 100LM 4300K SMD datasheet.pdf
TV 21C 21#16 PIN RECP datasheet.pdf
Isolated Sub-Miniature 1W Dual Output DC/DC Converters datasheet.pdf