Vishay/Dale RWR84SR301DPB12
RWR84SR301DPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR301DPB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.301 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR301DPB12.pdf
Availability of RWR84SR301DPB12
QUANTITY
RWR84SR301DPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR301DPB12
Internal Part NumberEIS-RWR84SR301DPB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR301DPB12
Related LinksRWR84SR, RWR84SR301DPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR301DPB12 Details Description
Related parts for RWR84SR301DPB12
FIXED IND 150UH 850MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC CNTRLR DUAL HOT SWAP 16-SSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 50W datasheet.pdf
LED COOL WHITE 1206 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 300MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf