Vishay/Dale RWR84SR316FSBSL
RWR84SR316FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR316FSBSL
Brief Description
RES 0.316 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR316FSBSL.pdf
Availability of RWR84SR316FSBSL
QUANTITY
RWR84SR316FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR316FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR316FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.316
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR316FSBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR316FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR316FSBSL Details Description
Related parts for RWR84SR316FSBSL
RES SMD 0.02 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 18W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 15 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
BCZ 3.81/15/90F SN OR BX datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf