Vishay/Dale RWR84SR422FSB12
RWR84SR422FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR422FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.422 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR422FSB12.pdf
Availability of RWR84SR422FSB12
QUANTITY
RWR84SR422FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR422FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84SR422FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.422
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR422FSB12
Related LinksRWR84SR, RWR84SR422FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR422FSB12 Details Description
Related parts for RWR84SR422FSB12
IC OPAMP VFB 70MHZ 16SO datasheet.pdf
CONN PLUG 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLANK/YELLOW datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 1.7K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 5W SMBG datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC COMPARATOR RSPECL 16SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 100POS datasheet.pdf