Vishay/Dale RWR84SR487FSS73
RWR84SR487FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR487FSS73
Brief Description
RES 0.487 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR487FSS73.pdf
Availability of RWR84SR487FSS73
QUANTITY
RWR84SR487FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR487FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84SR487FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.487
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR487FSS73
Related LinksRWR84SR, RWR84SR487FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR487FSS73 Details Description
Related parts for RWR84SR487FSS73
RES 35 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48UQFN datasheet.pdf
IC PWR SW USB X1-DFN2018-6 datasheet.pdf
SR BTS PCINSL 12 ASY datasheet.pdf
26500 8C 8#12 P TH PLUG WC datasheet.pdf
GT 12C 12#12 SKT RECP WALL RM datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 17POS datasheet.pdf