Vishay/Dale RWR84SR511DRRSL
RWR84SR511DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR511DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.511 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR511DRRSL.pdf
Availability of RWR84SR511DRRSL
QUANTITY
RWR84SR511DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR511DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR511DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR511DRRSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR511DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR511DRRSL Details Description
Related parts for RWR84SR511DRRSL
SWITCH UNIT PB 22MM RED/GRN IL datasheet.pdf
IC ADC 5-1/2 DIGIT 28DIP datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 LW SN/PB datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN ZIG-ZAG ZIF 34POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN PLUG datasheet.pdf
26500 4C 9#20 3#16 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 6.3VDC 470UF 25 MOHM datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 20A DIN RAIL datasheet.pdf