Vishay/Dale RWR84SR556DRB12
RWR84SR556DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR556DRB12
Brief Description
RES 0.556 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR556DRB12.pdf
Availability of RWR84SR556DRB12
QUANTITY
RWR84SR556DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR556DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84SR556DRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.556
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)