Vishay/Dale RWR84SR604FSS73
RWR84SR604FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR604FSS73
Brief Description
RES 0.604 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR604FSS73.pdf
Availability of RWR84SR604FSS73
QUANTITY
RWR84SR604FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR604FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84SR604FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.604
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR604FSS73
Related LinksRWR84SR, RWR84SR604FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR604FSS73 Details Description
Related parts for RWR84SR604FSS73
IC REG LDO 3.3V/1.8V 20HTSSOP datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1/4"X 36YD datasheet.pdf
CAP MICA 0.02UF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN FML 80POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT 168BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHT/BLK 100' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT PLUG datasheet.pdf
800 MHz Clock Distribution IC, Dividers, Delay Adjust, Three Outputs IC datasheet.pdf