Vishay/Dale RWR84SR649FRB12
RWR84SR649FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR649FRB12
Brief Description
RES 0.649 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR649FRB12.pdf
Availability of RWR84SR649FRB12
QUANTITY
RWR84SR649FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR649FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84SR649FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.649
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR649FRB12
Related LinksRWR84SR, RWR84SR649FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR649FRB12 Details Description
Related parts for RWR84SR649FRB12
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
DIODE MODULE 3.5KV 1200A DO200AB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 352 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 10.16MM datasheet.pdf
FUSE AUTO 7.5A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROL DUAL 16QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
IC CABLE EQUALIZER SMPTE 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf