Vishay/Dale RWR84SR732BRRSL
RWR84SR732BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR732BRRSL
Brief Description
RES 0.732 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR732BRRSL.pdf
Availability of RWR84SR732BRRSL
QUANTITY
RWR84SR732BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR732BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR732BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.732
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR732BRRSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR732BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR732BRRSL Details Description
Related parts for RWR84SR732BRRSL
IC DVR/RCVR TRI-ST INV 20DIP datasheet.pdf
CABLE CLAMP INSERT SIZE 11 CPC datasheet.pdf
KIT STARTER FOR H8/38024 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE/SGL PHASE 3A datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 3.922A 130 MOHM datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 27 NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf