Vishay/Dale RWR84SR750BRBSL
RWR84SR750BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR750BRBSL
Brief Description
RES 0.75 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR750BRBSL.pdf
Availability of RWR84SR750BRBSL
QUANTITY
RWR84SR750BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR750BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR750BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR750BRBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR750BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR750BRBSL Details Description
Related parts for RWR84SR750BRBSL
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 5/8" 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 450.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL SOT23-8 datasheet.pdf
INDICATOR 28V AMBER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf