Vishay/Dale RWR84SR942BRB12
RWR84SR942BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR942BRB12
Brief Description
RES 0.942 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR942BRB12.pdf
Availability of RWR84SR942BRB12
QUANTITY
RWR84SR942BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR942BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84SR942BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.942
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR942BRB12
Related LinksRWR84SR, RWR84SR942BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR942BRB12 Details Description
Related parts for RWR84SR942BRB12
LED RED T1 QUAD RIGHT ANGLE PCB datasheet.pdf
IC MUX 8:1 HI SPEED 44-MLF datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 9.2A 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf