Vishay/Dale RWR89N1001FRB12
RWR89N1001FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1001FRB12
Brief Description
RES 1K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1001FRB12.pdf
Availability of RWR89N1001FRB12
QUANTITY
RWR89N1001FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1001FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N1001FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1001FRB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N1001FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1001FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N1001FRB12
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH FORMED LEVER SPDT 5A datasheet.pdf
BIT TORX T30 3.54" datasheet.pdf
MT-RJ WRKST JACK BLACK 50/125 datasheet.pdf
IC DRIVER LOW SIDE DUAL 8SOIC datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 56V 2.68A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 13MM datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 24pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf