Vishay/Dale RWR89N1001FRBSL
RWR89N1001FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1001FRBSL
Brief Description
RES 1K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1001FRBSL.pdf
Availability of RWR89N1001FRBSL
QUANTITY
RWR89N1001FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1001FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N1001FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1001FRBSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N1001FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1001FRBSL Details Description
Related parts for RWR89N1001FRBSL
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 500V 51A SP3 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
130P TYPE F16 ASSY, Z-STACK CONN datasheet.pdf
SENSOR CABLE 5M datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX CLEAR TRANSP 6" datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf